Legowisko dla psa – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Wybór legowisk posłań jest bardzo szeroki, można wybierać i przebierać. Psiak powinien mieć możliwość spokojnego, bezpiecznego wypoczynku, w miejscu które lubi. Legowiska nie należy wybierać pochopnie.

Powinien być dopasowany do wielkości psa. Powinno być wygodne, ładne ( to my będziemy na to legowisko patrzeć, powinno pasować do stylu naszego mieszkania czy domu. Pies powinien się móc na nim wygodnie ułożyć i rozciągnąć, najlepiej legowisko dla psa wybrać mierząc pupila od głowy do ogona dodając do pomiary 20 cm.

Gdzie umieścić legowisko?

Legowisko należy umieścić w miejscu spokojnym i komfortowym dla zwierzęcia. Posłanie nie powinno znajdować się w pobliżu okien ani w pobliżu kaloryfera. Należy też unikać miejsc, w których panują przeciągi. Nie umieszczajmy legowiska w pobliżu telewizora, głośników ani w pomieszczeniach, gdzie stale świeci się światło.

Bardzo istotną sprawą jest utrzymywanie legowiska w czystości. Należy więc regularnie je odkurzać i prać. Szczególnie ważne jest dbanie o czystość legowiska w przypadku psów alergików.

fawn pug lying on gray blanket

Wielkość legowiska i materiał wykonania

Materiał, z jakiego zostanie wykonane legowisko dla twojego psa ma istotne znaczenie. Powłoka legowiska powinna być na tyle wytrzymała, aby pies skrobiąc o nią pazurami, nie spowodował do razu drastycznych szkód. Estetyka legowiska dla wielu osób jest ważna, jednak na uwadze trzeba mieć przede wszystkim komfort zwierzaka. Kluczową rolę odgrywa wielkość posłania. Musi być ono na tyle duże, by psiak bez problemu mógł się na nim cały wyłożyć i wyprostować.

Idealny materiał, którym pokryte jest legowisko dla psa, musi być oczywiście miękki w dotyku, aby naszemu pieskowi wygodnie się na nim spało i odpoczywało, a jednocześnie wytrzymały. Jeśli zwrócisz uwagę tylko na wygodę, bardzo szybko może się okazać, że będzie trzeba je wymienić na nowe. Przede wszystkim powinno być ono wodoodporne i łatwe do utrzymania w czystości. Właściciele psów szczególnie zachwalają legowiska pokryte materiałem tapicerskim o nazwie kodura. Posiada ona wymienione wcześniej cechy (wodoodporność, łatwość w czyszczeniu), jest też odporna na zarysowania i zadrapania psimi pazurami. Wiele osób poleca też materiał suedine, który w dotyku przypomina meszek. Dość popularna jest też alcantara (inaczej antara).

Legowisko dla psa drybed

Równie ważny jest materiał, z którego zrobiono wypełnienie legowiska. Powinien on być wytrzymały oraz odporny na odkształcenia. Obecnie większość producentów stosuje do tego kulki silikonowe. Produkowane są one z wysokiej jakości włókna poliestrowego ze sporą domieszką silikonu. To właśnie jemu zawdzięczamy sprężystość i nieodkształcanie się psiego legowiska.