Pierwsze chwile w nowym domu

Oczywiście szczeniak w domu przewróci  wasze dotychczasowe zycie do góry nogami. Przy całej radości z nowego domownika pamiętajmy jednak, że i dla szczeniaka rozpoczął się trudny okres. Dajmy mu trochę spokoju, żeby mógł się do wszystkiego przyzwyczaić, a już po krótkim czasie pies i my sami odnajdziemy się w tej nowej sytuacji.  

Szczeniak przed podróżą powinien być na cczo, nie nie należy go także karmić podczas podróży. W ten sposób unikniemy problemów żołądkowych, które mogą się przytrafić w samochodzie. Po przybyciu do domu zapeniamy szczeniaczkowi spokój, jeśli nie jest zbyt zmęczony podrózą zapoznajemy go z nowym domem oraz z pozostałymi domownikami. 

Jeśli  w domu są inne zwierzęta, spotkanie powinno się odbyć pod kontrolą właściciela i zawsze według zasady „nic na siłę”.

Zapoznawanie się bardzo młodego szczenięcia z kotem zazwyczaj przebiega bez większych problemów. Kiedy przedstawiasz szczenie dorosłemu kotu przytrzymuj raczej szczenie, a nie kota, ponieważ kot może zaczą prychać na szczenię, a to z pewnością będzie chciało uciec. Jeśli zaś kot będzie chciał uciec, odwróć uwagę szczenięcia , by nie zaczęło gonić za kotem.

Już od pierwszego dnia ustal z dziećmi – zwłaszcza młodszymi by nie brały szczenięcia na ręce. Pozwoli mu to przekonać się, że one również mogą być jego przyjaciółmi i miło jest przebywać w jego towarzystwie. Ustal też z nimi, aby nigdy mu nie przeszkadzały kiedy śpi.

Nie zapraszajmy od razu wszystkich znajomych, nasz maluch nie wie jeszcze, kto należy do jego „stada” wprowadzi to tylko niepotrzebne zamieszanie. Z odwiedzinami znajomych poczekajmy kilka dni, aż szczenię się zaaklimatyzuje w naszym domu. Dajmy mu te kilka dni na poznanie najbliższego otoczenia. 

W ciągu pierwszych dni pobytu psiaka u nas, powinniśmy się udać do lekarza weterynarii. Ważną sprawa jest, aby ta pierwsza wizyta nie wiązała się z przykrymi doświadczeniami. Szczeniaczek jest już wstępnie zaszczepiony, więc może to być dla niego wizyta czysto „towarzyska”. Podczas tej wizyty weterynarz obejrzy szczeniaczka, ustali z Wami dalsze terminy szczepień, a szczenię będzie miło wspominać tę wizytę. Musimy pamiętać, że szczenię w lecznicy może mieć styczność z chorymi psami, nie pozwalajmy im na kontakt ze zwierzętami przebywającymi w lecznicy ani na obwąchiwanie podłóg. Starajmy się szczenię trzymać na rękach.  Jeśli szczenię może już wychodzić na dwór (jest po kwarantannie) pozwalajmy szczenięciu na jak największy kontakt z innymi psami, ludźmi oraz odgłosami np. ruchliwa ulica. Jest to bardzo ważny moment w życiu szczenięcia i jeśli zaniedbamy socjalizację, możemy liczyć się z późniejszymi problemami wychowawczymi.

Przygotuj dom na przybycie malucha

Dom najlepiej przygotować patrząc z perspektywy szczeniaka, czyli trzeba wczuć się w niego i spojrzeć na dom z jego wysokości. Musimy cały dom obejrzeć i zobaczyć gdzie maluch może wbić swoje ząbki np. ( zwisające kable, obluzowane gniazdka elektryczne, trujące dla psa rośliny doniczkowe lub środki czystości itp.) 

Imie dla psa

Naturalnie na początku imie nic dla niego nie znaczy, dlatego trzeba szczenię do niego przyzwyczaić. W przyszłości powinno umieć łączyć swoje imię ze sobą, wiedzieć, że to o nim jest mowa. Imienia należy używać dość często, najlepiej w takich momentach, które oznaczać mogą coś dobrego dla szczenięcia np. przed jedzeniem, przed zabawą lub w trakcie, albo gdy głaszczemy pupila.

Pierwsza noc

Zanim szczenie ułoży się do pierwszego snu w nowym domu, upewnij się, że jest  naprawdę spiące. Jeżeli ma za sobą długą podróż, a cały dzień spędziło na zapoznawaniu się z nowa rodziną, to jest raczej pewne, że będzie zmęczone i szybko zaśnie. Krótka zabawa tuz przed zaśnięciem również pomaga, podobnie jak podanie kolacji. I nie zapomnij o zabraniu go do toalety.  Istnieją różne opinie na temat tego, jak zachować się wobec szczeniaka podczas jego pierwszej nocy w nowym domu. Jedni twierdzą, ze po prostu połozyc je na swoim miejscu i od tego momentu ignorować wszelkie skamlanie czy inne żałosne i błagalne dzwięki. Jeśli na nie zareagujesz, szczenię to zauważy, że przynoszą one pożądane efekty, szczenię szybko rozbuduje swój repertuar dźwięków. Jeżeli w środku nocy obudzi się, zacznie głośno skamleć to prawdopodobnie chce mu się siusiu. Wstań (niestety – nawet jeżeli jest to 3 nad ranem) i natychmiast wyjdź z nim do ogrodu. Kiedy jest po wszystkim – pochwal go lub daj mu jakiś smakołyk. Po kilku nocach spędzonych w nowym domu szczenię powinno już przyzwyczaić się do tego, że obok niego nie ma matki ani rodzeństwa. Zacznie się także przyzwyczjać do pozostawnia samemu.

Kojec do zabaw

Miejsce na zabawę dla szczeniaczka jest również bardzo ważne, szczenię dużej rasy ( a labrador się do takiej zalicza) nie powinno biegać po śliskich podłogach, ponieważ może mieć to fatalny wpływ na jego stawy. Kojec dla psa pozwoli ci  na chwilę odpocząć od szczenięcia, ale także nauczy szczenię pewnej samokontroli. Inną zaletą kojca do zabaw jest to, że szczenię tam umieszczone nie przeszkadza nam ( nie kręci się pod nogami) gdy mamy coś ważnego do zrobienia.

8850MidWest Life Stages Klatka dla psa 80x57x60cm [1630DD]-1

Jeśli nie zapewnimy psu wystarczającej dawki urozmaiconego ruchu, może poobgryzać nam meble, buty, zjeść np. tapetę, obicie drzwi i jeszcze wiele różnych innych rzeczy.  Kojec to nie więzienie. Nie wolno dopuścić do tego, aby kojec kojarzył mu się z karą. Gdy szczenię siedząc w kojcu, zaczyna szczekać albo skamleć, nie wyjmuj go, nie rozmawiaj z nim, nie uciszaj go, a nawet nie patrz w jego stronę. W ogóle nie zwracaj na niego żadnej uwagi do momentu, kiedy się znów nie uspokoi. Jeżeli nie zronisz tego, szczenię szybko nauczy się, że szczekanie lub skomlenie przynoszą mu wolność albo przynajmniej zwraca się na niego uwagę. Kiedy się uspokoi, możesz po kilku minutach wypuścić je, by się pobawiło lub za potrzebą, ale pamiętaj – to ma być twoja, a nie jego decyzja.

Nauka czystości

Najlepszą metoda do nauki czystości, jest obserwacja malucha. Kiedy objawia niepokój, kręci się i popiskuje, należy je przenieść w miejsce przeznaczone na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Jeśli się tam załatwi, chwalimy je i głaszczemy. Jeśli nie dopilnujemy psa i zauważymy kolejna kałużę karcenie nie ma sensu, nawet w minutę po fakcie jest już za późno. Tylko w trakcie załatwiania w niedozwolonym

Jeśli już wszystko jest ustalone musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria dla psa.

Posłani dla psa

W mieszkaniu musimy przyszykować psu legowisko, w którym będzie się czuł bezpiecznie, na którym może się schronić. Od początku należy go do niego przyzwyczajać. Wiele psów lubi legowiska, z których może wszystko i wszystkich obserwować.

Legowisko drybed to świetne rozwiązania

Legowisko dla psa drybed

Pamiętajmy, że szczenie szybko rośnie, więc jego posłanie musi być spore, miękkie nie tylko na bokach, również środek powinien być dobrze wypełniony.

Posłanie psa to jego azyl ABSOLUTNIE nie wolno go na nim karać.

Miski dla psa

Miejsce na jedzenie jest równie ważne. Miski psa powinny stać na powierzchni łatwo zmywalnej (np. kuchnia, przedpokój). Kupując miski dla psów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność, higieniczność i trwałość. Pamiętajmy również, że zwierzę powinno mieć dwie osobne miski – jedną na karmę i drugą na wodę. Dużą popularnością wśród właścicieli psów cieszą się miski plastikowe. Do ich zakupu skłania głównie niska cena oraz dostępność wielu kształtów i kolorów.

10039Ferplast Miska Supernova 90 [71040905]-1

Trzeba jednak pamiętać, że plastik jest materiałem nietrwałym, łatwo się łamie, ulega zadrapaniom i zarysowaniom. W szczelinach miski mogą zbierać się resztki pokarmu, których nie da się całkowicie usunąć podczas mycia. Sprzyja to rozwojowi bakterii, które mogą być szkodliwe dla psa. Plastikowe miski nie nadają się też dla szczeniąt, które w okresie wyrzynania zębów wbijają je we wszystko, co tylko się do tego nadaje. Miska wykonana z plastiku może stać się wówczas niebezpieczną zabawką dla szczenięcia. Ja polecam miski ceramiczne dla psa lub te wykonane ze stali nierdzewnej.

Porady dla każdego kochającego PSY

Bezpłatne porady dotyczące produktów dla właścicieli psów, kupony rabatowe do sklepów internetowych które oferuję akcesoria dla psów. Ciekawostki, informacje porady nowości aktualności i to wszystko bezpłatnie

Wysyłając ten formularz, zgadzasz się na to, że informacje w nim zawarte zostaną przekazane do w celu ich przetwarzanie zgodnie z Warunkami Użytkowania oraz Polityką Prywatności.