Już niedługo nadejdzie sezon, w którym lubują się wszyscy miłośnicy huku i pięknych widoków – Sylwester! Mimo, że dopiero początek Grudnia, to nie ukrywajmy – wszyscy myślimy o końcu roku, ale czy pamiętamy o Naszych pupilach? Pamiętajmy, że dzień ten kojarzy się nie tylko z pięknym niebem i zakończeniem roku, ale również ogromnym hałasem na zewnątrz, co musimy wziąć pod uwagę będąc właścicielami psa. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym możemy pomóc naszemu pupilowi przebrnąć przez ten okres.

Niektóre zwierzęta są wręcz przerażone fajerwerkami i objawiają się u nich nienaturalne zachowania, począwszy od chowania się w różnorakich miejscach, rezygnację z wyjścia na zewnątrz nawet na dłuższy okres po przeminięciu Sylwestra, czy nawet wpadanie w ataki agresji i niszczenie wszystkiego dookoła w domu. Każdego roku podczas ‘sezonu fajerwerkowego’ kliniki weterynaryjne otrzymują setki telefonów od zaniepokojonych właścicieli psów przejawiających niecodzienne zachowania.

Mimo, że do tego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to warto zacząć działać już teraz, aby być pewnym, że jesteśmy w pełni przygotowani, a huk za oknem nie będzie powodem, abyśmy musieli zamartwiać się o naszą psinę!

Oznaki, że Twój zwierzak źle znosi Sylwestra!

 • Ukrywanie się
 • Skowyt / Trzęsienie się
 • Niechęć do wychodzenia na zewnątrz
 • Nadwyżka przytulania się do właściciela
 • Szczekanie / Miauczenie / Dawanie głosu
 • Jęczenie
 • Kołatanie / Skomlenie
 • Nadmierna agresja i niszczenie przedmiotów dookoła

Jak możemy im pomóc?

1.    Zapobieganie lękowi przed fajerwerkami     

Jeśli jesteś posiadaczem małego zwierzaka, to już teraz masz okazję nauczyć go w jaki sposób może przezwyciężyć lęk związany z fajerwerkami!

Kiedy tylko rozpocznie się sezon i na zewnątrz zaczniemy słyszeć huk (To wcale nie oznacza, że jest już 31 wieczorem, przecież doskonale wiemy, że wiele osób lubuje się w puszczaniu fajerwerków nawet na tygodnie przed!) starajmy się dawać naszemu pupilowi smakołyk za każdym razem, gdy da się usłyszeć jakikolwiek głośniejszy dźwięk, szmer czy huk, to właśnie ten moment, podczas którego powinniśmy rozpieszczać naszego domownika! Przyzwyczajaj go do tego, żeby nadmierny huk nie kojarzył mu się z czymś negatywnym, a wręcz przeciwnie – “Huk? Fajerwerki? Super, zaraz dostanę smakołyka!”. Gdy za oknem jest już pełno kolorów na niebie postaraj się, aby zwierzak mógł być zajęty czymś inny i nie przejmować się fajerwerkami, zaangażuj się z nim w różnorakie gry czy zabawy, postaraj się, aby miał zajęcie i nie musiał się zamartwiać, dzięki czemu nie będzie utożsamiał tego sezonu z czymś złym, a będzie wręcz wyczekiwał momentu, w którym zaczniemy strzelać!

“Super! W końcu fajerwerki! Na pewno właściciel przygotował dużo smakołyków i gier! Nie mogłem się doczekać!”

2. Przygotowanie (Dotyczy wszystkich zwierząt, nie tylko tych lękliwych!)
 • Upewnij się, że Twój zwierzak ma miejsce, w którym może się schować lub czuć bezpiecznie! Może to być najprostsze rozwiązanie, takie jak posłanie za łóżkiem, DryBed położony pod stołem.. proste rozwiązania są najlepsze! Postaraj się, aby Twój pupil chętnie korzystał z tych miejsc, np. nagradzając za to, że chcą w nich przebywać, w ten sposób możemy przyzwyczaić ich do tego, aby spędzały tam czas podczas, gdy za oknem ogrom huku, tam będą czuć się bezpieczniej!
 • Bądź przygotowany na zablokowanie dźwięków z zewnątrz. Postaraj się, aby być przygotowanym do ewentualnego zagłuszenia dźwięków dochodzących zza okna, np. podkręcenie głośności w telewizji/radiu.
 • Trzymaj zwierzęta w środku po zmroku. Wyprowadź zwierzęta na spacer przed zmrokiem, najlepiej po południu, zanim słońce zacznie zachodzić!
 • Sprawdź czipy oraz tabelki informacyjne! Upewnij się, że Twój pupil posiada na sobie odpowiedni chip lub obrożę z informacjami o właścicielu, na wszelki wypadek, gdyby zdarzyła się sytuacja, w której Nasza pociecha przez przypadek ucieknie ze względu na lęk!
 • Nie zostawiaj zwierząt samemu po zmroku!

Jeśli chodzi konkretnie o psy:

 • Postaraj się, aby czuł się senny. lub zadowolony Czasami dodanie nieco większej ilości węglowodanów do diety Naszego pupila może na niego korzystnie wpłynąć pod kątem zmęczenia, a jak wiemy – gdy śpi, to na pewno nie będzie czuł się niekomfortowo podczas, gdy na zewnątrz będzie panował hałas. Przykładową propozycją byłoby dodanie torebki gotowanego ryżu do diety psiaka (oczywiście odpowiednio dostosowujac uprzednio dietę, najlepiej skonsultować się z weterynarzem!), dzi
 • Przygotuj coś, czym odwrócisz jego uwagę. Postaraj się odwrócić jego uwagę za pomocą jakiejś zabawki lub smakołyka. Dzięki różnorakim zabawom możesz kompletnie odwrócić jego uwagę od hałasu za oknem!
 • Postaraj się zrozumieć czego potrzebuje w momencie, kiedy się boi. Niektóre psiaki będą czuły się znacznie lepiej odosobnione, w swoim ukochanym, cieplutkim kocyku, a niektóre wręcz przeciwnie – będą się do Nas kleiły niczym prawdziwe rzepy – bądźmy przygotowani!
 • Nie zmuszaj pupila do wyjścia na zewnątrz w momencie, kiedy się boi!
3. Feromony

Są one bardzo przydatne ze względu na właściwości, dzięki którym możemy zwiększyć poczucie bezpieczeństwa naszego zwierzaka podczas okresu fajerwerkowego (Oraz każdego innego!)

 • Adaptil dla psów (Dostępny w formie obroży, dyfuzora oraz spreju) oraz Feliway dla kotów (Jako dyfuzor oraz spray) dostępne są w naszym sklepie
 • Dla uzyskania jak najlepszego efektu powinniśmy zacząć stosowanie nawet 3-4 tygodnie przed Sylwestrem!
 • Dyfuzor powinien zostać umieszczony w miejscu, w którym nasze zwierzę spędza najwięcej czasu i pozostać włączony przez cały czas.
 • Jeśli korzystamy z obroży Adaptil dla Naszego psa, powinniśmy upewnić się, że jest ona przytwierdzona odpowiednio ciasno ze względu na fakt, iż działa ona poprawnie tylko dzięki naturalnemu ciepłu wytwarzanemu przez psa, powinna ona być założona cały czas!
 • Używając sprayu najlepiej popsikać ulubiony kocyk/legowisko naszego pupila tak, aby miał z nim jak najwięcej kontaktu, możemy użyć również np. bandany jeśli nasza pociecha takowej używa. Pamiętajmy, aby spray wywietrzał około 15min zanim zostanie podany w miejsce docelowe.
Adaptil and Feliway
4. Medykamenty

Niektóre zwierzęta, które są nader podatne na bycie nerwowym czy strachliwym mogą potrzebować odpowiednich leków celem załagodzenia skutków Sylwestra. W aptece możemy znaleźć całą gamę różnorakich medykamentów, nawet tych bez recepty, które są w stanie przynieść zwierzakowi ukojenie. Pamiętajmy, że każde zwierzę, tak, jak i człowiek, ma swoje indywidualne potrzeby, dlatego też zalecamy konsultację z weterynarzem przed zakupem jakiegokolwiek produktu.

5. Desensytyzacja na fajerwerki

Desentyzacja to proces, podczas którego w sposób ekstremalny (Dlatego stosując tą metodę musimy być BARDZO ostrożni!) możemy sprawić, że Nasz pupil przestanie się bać czy reagować w dziwny sposób podczas sylwestra. Najczęściej polega on na tym, iż odtwarzając lub jakkolwiek naśladując sytuacje i dźwięki odpowiednie tym, z którymi mamy do czynienia w Sylwestra jesteśmy w stanie przyzwyczaić Naszego pupila do tego typu zjawisk, rzecz jasna najlepiej sprawdza się to z metodą polegającą na nagradzaniu zwierzaka za każdym razem, gdy ma miejsce taka sytuacja. Proces ten powinien zostać rozpoczęty nawet 6-8 miesięcy przed faktycznym wydarzeniem stresującym (Sylwester) aby jak najlepiej przygotować zwierzę. Prosimy, aby nie korzystać z tej metody bez odpowiedniej wiedzy praktycznej lub braku indywidualnej konsultacji z behawiorystą lub weterynarzem, który naprowadzi Nas na odpowiedni tor stosowania tej jakże radykalnej metody!

Pamiętaj, że Twój weterynarz może Ci pomóc – od tego jest!

Zadzwoń lub odwiedź najbliższy punkt weterynaryjny i porozmawiaj z nimi o problemie okresu sylwestrowego oraz lękach swojego pupila. Większość punktów oferuje darmowe spotkania i pomoc, mogą zasugerować odpowiednie sposoby ku prewencji lęku, jak i odpowiednie medykamenty (jeśli są potrzebne) celem pomocy zwierzakowi w spokojnym przeczekaniu tych jakże hucznych dni.